تبلیغات
بسیج دانش آموزی شهرستان کنگاور - مصاحبه با رزمنده 8 سال دفاع مقدس

به گزارش حوزه بسیج دانش آموزی، در ایام سوم خرداد وهفته مقاومت وپایداری به سراغ رزمندگانی می رویم که عاشقانه به ندای « هل من ناصر ینصرنی » رهبرشان لبیک گفتند .

در این میان قرار مصاحبه را با رزمنده ای گذاشتیم که سادگی درکلام، لبان همیشه خندان، سرخی صورتش و بی ریایی در رفتارش موج میزند .

حضور در محل کارش " کانون بازنشستگان " راحت ترین مکان درباب مصاحبه با وی بود .

آقای حسن ابراهیمی در ابتدای گفتگوضمن تبریک ایام نیمه شعبان وسوم خردادروزآزادسازی خرمشهروهفته مقاومت وپایداری به درخواست خبرنگار کارخانه بیوگرافی مختصری از خود بیان کرد: حسن ابراهیمی ، فرزند محمدابراهیم ، متولد 1331 رزمنده 8 سال دفاع مقدس هستم وفرزندچهارم خانواده هستم  

در سال 1355 ازدواج کردم و حاصل این ازدواج چهار فرزند دختر ودو فرزند پسر دارم .

  ازدوران کودکی ، دبستان ودبیرستان برای ماتعریف کنید؟ دوران دبستان را درمدرسه که آن زمان سپاه دانش به جای معلم تدریس می کرد گذراندم ودوره دبیرستان را در ایثارگران بودم .

ازوضعیت زادگاه خودتان ، رسومات ، اعتقادات وفرهنگ مردم برای مابگویید؟ مردم درآن زمان خیلی زندگی ساده ای داشتند وبدون هیچ چشم داشتی باهم زندگی می کردندوبه فکرزندگی آبرومندانه بودند وهمه باهم همسایه وبرادروخواهربودندورسومات خیلی خوب وزیبا ومتنوعی داشتند،جشن ها وعیدها ومراسمات مذهبی خیلی زیادی برگزارمی شدوهمه مردم باهم همدل وباصفا بودند .

  از روزهای انقلاب بفرمایید؟ بنده در دوران قبل ازانقلاب درتهران بودم ودر تظاهراتها شرکت می کردم وبعد از پیروزی انقلاب به خاطر اینکه جنگ شروع شده بود به کنگاور آمدم تا بتوانم هم بیشتربه خانواده سربزنم وهم به جبهه بروم .

  ازچه زمانی با امام خمینی رحمت الله علیه آشنا شدید؟ یک سال قبل ازانقلاب توسط فردی که درمحل کار آشنا شدم .

  زمانی که سوت آغاز جنگ به صدا در آمد، شما چند سال داشتید، چه احساسی داشتید، چه اقداماتی انجام دادید؟ باتوجه به اینکه بسیج تشکیل شده بود به همراه دوستان به پایگاه بسیج رفته وبه بسیجیان ملحق شده و به منطقه اعزام شدیم

از وضعیت اجتماعی محل زندگی و محل خدمتتان در شروع جنگ برای مابگویید؟ در روستایی بودم که مردم حزب اله ای داشت وبا صفا بودند و در زمان جنگ نیزبیشترجوانان خوب باتقوا به منطقه اعزام شدیم.

در کدام یگان، ارتش، سپاه، بسیج، جهاد، خدمت کرده اید؟ اول دربسیج ودوم درسپاه مشغول بودم ودرحال حاضر بازنشسته شده ام ودر کانون بازنشستگان هستم.

  از چه تاریخی به عضویت آن نهاد در آمدید؟ درسال 1360 .

  چه انگیزه ای باعث شد که شما به عضویت آن نهاد در بیایید؟ دفاع از دستاوردهای انقلاب ، دفاع از آب وخاک کشورمان، عشق به وطن ،عشق به رهبری، دفاع ازناموس واینکه احساس کردیم این دینی است برگردن ماکه باید آن را ادا کنیم.

  چه دوره هایی را تا به حال دیده اید؟ با چه کیفیتی و در کجا؟دوره آموزش نظامی وفرهنگی،اداری

  ازچه تاریخی و چند بار به جبهه اعزام شدید؟از1360 با عضویت در بسیج وبعداً به عضویت سپاه درآمدم .

  درکدام عملیاتهای دفاع مقدس حضور داشتید؟ شیخ صالح - نصر7- کربلای 4 و5 وعملیات مرصاد

  چه مسئولیتهایی را در جبهه به عهده داشتید؟ اول به عنوان نیرو وبعدفرمانده گروهان، فر مانده گروه مهندسی- فرمانده گروهان تخریب وگردان ارکان

ب) سوالات اختصاصی

  قبل از شروع عملیات در کجا اقامت داشتید. (اردوگاه، پادگان، منطقه، ... )؟ با توجه به اینکه خدمت مادر تیپ نبی اکرم(ص) بوده برای عملیات همیشه درخدمت تیپ بودیم.

  در این دوره چه آموزشهای ویژه ای را دیده اید. (غواصی،تخریب،...) ؟ تخریب

  وضعیت اردوگاه را در این دوران شرح بدهید؟ در اردوگاه که تیپ مستقربود، درمنطقه دزفول واهواز بود .

  چند روز قبل از عملیات، از مانور عملیات مطلع شدید؟درصورتی که نیازبودنیروها راباخبر می کردند .

در این عملیات چه مسئولیتی داشتید؟ به عنوان نیروی رزمی .

  حرکت شما از اردوگاه به منطقه عملیاتی چه زمانی بود؟ بنابه دستورفرمانده

  با چه وسیله ای به منطقه اعزام شدید؟خودروی عمومی سپاه پاسداران

خاطراتی از روحیه رزمندگان قبل از شروع درگیری بیان کنید؟ روحیه رزمندگان بسیارعالی بود، در آن زمان جبهه تنها میدان جنگ نبود بلکه یک دانشگاه بود که به ما درس زندگی وعشق وایثار می داد به ما یاد می داد چطور با سختی ها ومشکلات کناربیاییم واین یکی از افتخارات ما بود که در راه خدا شهید شویم .

اتفاقاتی که در طول مسیر تا رسیدن به مواضع دشمن افتاده است را توضیح دهید. (نماز خواندن در حال حرکت، غذا خوردن، دعا و توسل و...)؟ دربین مسیر مسئله نماز بودکه موقع نمازخواندن شلیک گلوله های سرگردان دشمن بود

از موانع ایذایی دشمن در این عملیات بگویید. (چگونه ازموانع عبور کردید)؟ باخنثی سازی میدان مین وانداختن چادر روی سیم خاردارها .

زمان دقیق شروع درگیری با دشمن و مشاهدات خود از درگیری را بیان کنید؟ درنیمه شب بودوفرار دشمن واسارت آنها وتسلیم شدن دشمن بوده

  از عکس العمل دشمن، میزان مقاومت و روحیه سربازان آنها بگویید؟ اصلاً روحیه درگیری نداشتند وپا به فرار می گذاشتند .

  خاطراتی از چگونگی جنگیدن و مبارزه رزمندگان اسلام بگویید؟ با روحیه عالی وخداپسندانه وفتح سرزمین های دشمن با خوشحالی

  خاطراتی از مجروحین و شهداء در این عملیات بیان کنید ؟ یادم می‌آید شب قبل از عملیات وقتی که همه بچه‌ها در داخل سنگر جمع شده بودیم, بچه‌هابه شوخی می‌گفتند از این عملیات کسی جان سالم به در نمی‌برد, یکی از بچه‌ها که سن خیلی کمی داشت و به‌ تازگی هم نامزد کرده بود, چراغ فانوس ،داخل سنگر را خاموش کردوگفت می‌خواهم شرایط شب اول قبر را برایتان تداعی کنم, تمام بچه‌ها باروحیه بسیاربالا و با امید در جنگ شرکت می‌کردند.
 بعد از مجروحیت وقتی به هوش آمدم فهمیدم که آن جوان از کمر به دونیم تقسیم‌ شده و به درجه رفیع شهادت دست یافته است.

 در صورت ادغام نیروهای مردمی با ارتش، کیفیت و کارآیی وهماهنگی بین نیروها چگونه بود؟عالی بود وهمه باهم خوب وصمیمی بودند

وقایعی که در این عملیات مشاهده کردید را شرح دهید؟ تسخیرمواضع دشمن وانهدام تجهیزات آنها .

وضعیت تلفات دشمن را توضیح دهید؟ ازنیروهای دشمن کلی کشته ومجروح واسیرمی شدند .

شکل سنگرها و موانع دشمن را توضیح دهید؟ سنگرومواضع محکم وخوب داشتند، بااین حال فوری متلاشی می شدند .

  در صورت پاتک دشمن، نحوه پاتک و نتیجه آن را بیان فرمایید؟ فشار زیاددشمن به نیروها بوده است ولی به خواست خداهیچ گونه تحرکی نمی توانستند انجام بدهند

  از وضعیت تدارکات در عملیات بگوئید؟ بسیارخوب نبودولی بدهم نبودکمبودها به لطف خدا به خوبی تبدیل می شد .

از چگونگی تخلیه مجروحین و شهداء بگویید؟کمی با تاخیرانجام می شدآنها بعلت نبود آمپولانس وماشین بود .

 نقاط قوت و نقاط ضعف نیروهای خودی در این عملیات رابیان کنید؟ همکاری وشجاعت نقاط قوت مابودونقاط ضعف کم سن وسال بودخیلی از نیروهاوکمبود امکانات وتجهیزات نظامی .

از این عملیات چه تجاربی برای نیروهای خودی کسب شد؟ شکل سنگرسازی وچیدمان نیروها .

  دلایل یا عوامل پیروزی در این عملیات را توضیح دهید؟ لطف خداوهمکاری وهمدلی رزمندگان اسلام بود.

  اگر عملیات با عدم فتح روبرو شده است، دلایل آن چیست ؟ممکن بود به دلیل ناهماهنگی بین مسئولین پیش می آمدوهمچنین کمبود مهمات وتجهیزات نظامی بود .

  چه پیشنهادهایی برای رفع نارساییها و مشکلات دارید؟کارهای عملیات وتدارکات باپیش بینی بهتری انجام شود .

  ارزیابی شما از عملیات و نتایج آن چیست؟ عملیات فتح سرزمین نبود بلکه ادای تکلیف بود.

  در پایان اگر مطلبی در سوالات نیامده است، بیان بفرمایید ؟ بطور مناسب سوالهای خوبی مطرح شده بود.

  چه توصیه ای برای نسل امروز انقلاب دارید؟

جوانان باید ادامه دهنده راه امام و شهدا باشند.،شهدای ما انسانهای وارسته و زمینی بودند که آسمانی شدند و بزرگترین سرمایه خود فدای انقلاب و رهبر نمودند تا ایران اسلامی پایدارباشد، بس ما هم با تبعیت از آنها و گوش به فرمان مقتداء و رهبرمان باید جهت ادامه راه آنها و رساندن این پرچم به دست ولی عصر جهاد وتلاش نمائیم .

از این که وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید و دراین مصاحبه شرکت کردید و به سوالات پاسخ دادید، سپاسگزارمتاریخ : پنجشنبه 6 خرداد 1395 | 10:54 ق.ظ | نویسنده : بسیج دانش آموزی | نظرات

  • آنکولوژی | اخبار وب | تیم بلاگ